DŘEVĚNÉ MASIVNÍ PODLAHY

Dřevěné masivní podlahy jsou pro svůj přírodní vzhled velice oblíbené. Vypadají dobře a zároveň skvěle zútulní jakýkoliv obývací pokoj či ložnici. Kromě přírodní atmosféry však poskytují v mnoha ohledech i snadnou údržbu. Jeho hladký povrch lze nejen dobře vysávat vysavačem, ale k jeho očištění Vám postačí i obyčejné koště. Dřevěné podlahy jsou pevné a při správné údržbě vydrží klidně i stovku let. Nespornou výhodou dřevěných podlah je i možnost je několikrát renovovat. Škrábanců od psích drápů či rýh po neopatrném stěhování nábytku se lze tak snadno zbavit přebroušením, které lze i několikrát opakovat. Nechtěným rýhám lze navíc – alespoň částečně – předcházet i použitím správného laku.

Přestože jsou tedy dřevěné podlahy celkem dobře udržovatelné, je třeba mít na paměti pár základních charakteristik, kterými se právě dřevo vyznačuje. Jelikož se jedná o přírodní materiál, dřevěné podlahy mají tendenci k tzv. „dýchání“. Dřevo je neustále ovlivňováno jak teplotou, tak zejména vlhkostí místnosti a dřevo tak neustále pracuje. Vysoká vlhkost bude dřevo rozpínat, naopak přílišné suché klima dřevo vysouší. Při běžném užívání se nejedná o nijak zvláště velký problém, je však třeba brát tuto vlastnost na vědomí a nepokládat dřevěnou podlahu do míst, které se např. vyznačují vysokou mírou vlhkosti. Po čase se tedy mohou objevit drobné spáry, to ovšem neznamená, že se jedná o nekvalitní dřevo či chybu při pokládce. Jde zkrátka o vlastnost, které dřevo jakožto přírodní materiál má a o které by měl každý vlastník dřevěné podlahy vědět. S tím mimo jiné souvisí i postup při pokládání podlahy. Při pokládání se tak po obvodu místnosti ponechá přibližně 1 - 1,5 cm prostoru mezi stěnou a samotnou podlahou, tzv. dilatační spára, aby se dřevo mohlo „hýbat“ a přizpůsobovat se tak změnám v klimatu.


K povrchovým úpravám dřevěných podlah pak patří lakování, voskování, olejování apod.

K nejčastěji pokládaným dřevěným podlahám patří zejména parketové vlysy, a to jak z klasických dřevin jako je dub, buk, jasan atd., tak i z dřevin exotických.

Dále se používají i dřevěná prkna, u nichž jsou nejpoužívanějšími dřevinami smrk, borovice, dub, jasan atd. I v tomto případě lze však použít i exotické dřeviny. Prkna se pak lepí či pokládají na dřevěný rošt. Obecně však platí, že lepené podlahy jsou lepší, zejména z akustických důvodů, kdy volně položená podlaha může mít tendenci ke „klapání“.

Třeba je zmínit i třídění dřevěných podlah (I, II, III a IV). Tyto jednotlivé třídy – nejčastěji zastoupené římskými číslicemi – se pak liší tzv. „sukovatostí“ dřevin. Římská I zastupuje zcela čisté dřevo bez suků, třída II se vyznačuje občasným výskytem suků, u třídy III je suků již o poznání více a u třídy IV se již suků vyskytuje opravdu velké množství. Dřevěné podlahy v třídě I (zcela bez suků) jsou v cenové kategorii těmi dražšími a čtvrtá třída je poté tou nejlevnější.

Spousta lidí je toho názoru, že nejvíce sukované dřevo je nejméně kvalitní, avšak právě dřevo s mnohými suky a vzory mnohdy vypadá mnohem přírodněji než zcela čisté dřevo, které pak může naopak připomínat linoleum, které už dnes dokáže takovéto dřevěné podlahy velice dobře imitovat. Toto vnímání je však zcela subjektivní a každému je bližší něco jiného. Výběr je však celkem široký a u dřevěných podlah si tak každý určitě přijde na své.

Výhody dřevěných masivních podlah:

  • schopnost opakovaných renovací dřeva
  • přírodní materiál
  • vysoká životnost
  • výborné mechanické a izolační vlastnosti

Naše společnost provádí komplexní služby spojené s pokládkou a následnou údržbou dřevěných masivních podlah a to jak klasických, tak exotických dřevin.

Dřevěné masivní podlahyDřevěné masivní podlahyDřevěné masivní podlahy

Nabízíme komplexní podlahový servis od poradenství, přes dodání materiálu až po profesionální instalaci. Případné dotazy nebo objednání služeb můžete učinit na
tel. 777 28 28 60.